Lokutus: David Newman

   

Oficiálně vydaná CD             Bootlegy A-D           Bootlegy E-M           Bootlegy N-Z             Písničková alba

 

 
Rodilý Losangelesan David Newman vystudoval na USC obor dirigent, ale velmi rychle se přeorientoval na kompozici. Debutoval v roce 1984 hudbou ke snímku Frankenweenie, kterým jako režisér rovněž debutoval Tim Burton. Pro Disneyovo studio byl tento snímek příliš temný a dost dlouho se k němu nehlásilo. Proto film bohužel zmizel bez sebevětšího ohlasu.

Ve stejném roce natočil Joe Dante (v produkci Stevena Spielberga) film Gremlins, který dosáhl nečekaného úspěchu. Není proto divu, že se velmi rychle objevilo i několik dalších filmů, které z Gremlinů vycházely - jedním z nich byl i laciný horor Critters (1986), pro který byl Newman vybrán. Narozdíl o Gremlinů, kteří byli především černou komedií se satirickými podtexty, Critters se držely čistě v rámci hororu. A tak zatímco Goldsmithova hudba v Gremlinech byla velmi hravá, až ďábelská, Newman se musel spokojit pouze s čistě hororovou kompozicí.

Ač je to s podivem, tak i Critters dosáhli úspěchu a kromě několika pokračování odstartovaly i Newmanovu kariéru. V té době se však rychle přeorientoval na komediální žánr, kde si vybudoval velmi slušné renomé, které mu poskytlo tolik potřebnou základnu pro experimentování a zkoušení nových postupů. Kdyby jeho výlety do žánrů dramat a dětských filmů neuspěly, mohl by se vždy vrátit ke komediím. Naštěstí neúspěch se nekonal a David Newman dosahoval úspěchů ve všech žánrech do kterých se kdy zapojil.

Nedlouho poté se poprvé setkal s Dannym DeVitem, který právě dokončoval svůj režijní debut Throw Momma from the Train a obrátil se na Newmana, aby pro něj napsal hudbu. Značně černá komedie byla spíše lehkým zklamáním. Vše ale vynahradil jejich další společný projekt War of the Roses, pro který napsal nádhernou romantickou kompozici, která o to více kontrastovala s tragickým vyvrcholením filmu. Jeho další dramaticky laděnou kompozicí byla jejich opětovná spolupráce na snímku Hoffa z roku 1992. Osudy odborového předáka Jimmyho Hoffy doprovodil Newman spíše nenápadnou, o to však zajímavější hudbou. Jeho kompozice v ničem nepozastává za dalším dnes už klasickým (i když nikterak kvalitním Williamsovým soundtrackem JFK).

Skutečnou žánrovou pestrost předváděl až v druhé polovině 90. let. Především se jednalo o komiksový snímek Phantom (1996), který se dodnes řadí mezi jeho nejlepší díla vůbec. O rok později se konečně dočkal své první zasloužené nominace na Oscara za hudbu k animovanému filmu studia 20th Century Fox Anastasia. V následujícím roce vzdal hold Jerrymu Goldsmithovi a ostatním skladatelů, kteří se podíleli na filmové sérii Star Treků prostřednictvím Galaxy Questu. Ve stejném roce stihl i hudbu ke komediím Bowfinger a Never Been Kissed a dramatu o dvou mladých dívkách uvězněných v Barmě za pašování drog - Brokedown Palace, kde předvedl i několik asijských motivů.

Více než 70 procent jeho filmové produkce tvoří komedie. Bohužel je velkou škodou, že jeho velmi kvalitní kompozice (The Nutty Professor) nebyly samostatně nikdy vydány - CD, která jsou s těmito filmy spojovány obsahují pouze písničky. David Newman je také hudebním ředitelem filmového festivalu Sundance, v rámci kterého také zkomponoval několik soundtracků pro klasické němé snímky - z nich nejvýznamnější a hudebně nejvydařenější je nejspíš Sunrise.

David Newman se zkrátka za necelých 17 let své skladatelské činnosti dokázal propracovat od béčkových snímků mezi absolutní hollywoodskou skladatelskou elitu. Narozdíl od svého bratra Thomase, který rychle upadl do jisté šablonovitosti, David s úspěchem kombinuje všechny myslitelné žánry a hudební styly. O jeho renomé a úctě kterou k němu cítí jeho kolegové může býc důkazem i výrok Jerryho Goldsmithe: "Vždy jsem měl rád hudbu Johna Williamse a dvou Newmanových bratří Davida a Toma." A je skutečně víc než jen pouhým pokračovatelem rozvětvené hollywoodské skladatelské dynastie Newmanů, ale i jedním z těch, kteří budou v budoucnosti určovat směr, kterým se bude filmová hudba ubírat a my, jako její fanoušci, tudíž máme velký důvod k velké radosti, jelikož jsme v dobrých rukách.

     

FILMOGRAFIE:

2002
Death of Smoochy 
Ice Age, The ****

2001
Affair of the Necklace, The
Dr. Dolittle 2 
Flamingo Rising, The (TV)

2000
102 Dalmatians ***
Bedazzled ****
Duets
The Flintstones: Viva Rock Vegas **
Nutty Professor II: The Klumps ***

1999
Bowfinger ***
Brokedown Palace ***
Galaxy Quest ****
Never Been Kissed ****

1997
Anastasia *****
Out to Sea ***

1996
Jingle All the Way ****
Matilda
The Nutty Professor ****
The Phantom ****
Big Bully

1995
Operation Dumbo Drop *****
Tommy Boy ****
Boys on the Side ***

1994
The Flintstones ***
I Love Trouble ***
The Cowboy Way ***
My Father the Hero
The Air Up There

1993
Coneheads
The Sandlot Kids
Undercover Blues

1992
Hoffa ***
Honeymoon in Vegas
The Mighty Ducks ****
That Night ****

1991
Other People's Money ***
The Marrying Man
Bill & Ted's Bogus Journey
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead
Paradise *****
Rover Dangerfield ***
Talent for the Game

1990
The Freshman
Duck Tales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp ***
Fire Birds ****
Madhouse
Mr. Destiny ****
The Runestone ***

1989
Bill & Ted's Excellent Adventure
Disorganized Crime
Gross Anatomy ****
Heathers **
Little Monsters
R.O.T.O.R.
The War of the Roses ***

1987
The Brave Little Toaster
Malone
My Demon Lover
Throw Momma from the Train 

1986
Critters ***
The Kindred ***
Vendetta

1984
Frankenweenie

     

Lokutus 1998-2001, last version 04.08.2003 11:31