Lokutus - Georges Delerue

     

     
Diskografie                 Diskusní fórum 

"Pokud mne něco sužuje, je to prázdný list papíru..."

Zítra tomu bude již deset let co se z filmového plátna naposledy ozvaly jeho nezapomenutelné melodie, jenž mu vévodily po celou jeho téměř 40tiletou kariéru skladatele filmové hudby. Během celé své kariéry se podílel na vzniku přibližně 200 filmů, které se během následujících let staly filmovou klasikou, což je do jisté míry i jeho zásluha. Vše započalo 12. března 1925, kdy se v malé francouzské vesničce Roubaix narodil Georges Delerue.

Po té, co vystudoval skladbu na prestižní Pařížské konzervatoři se Delerue nějaký čas věnoval komponování komorní hudby a napsal i několik baletů. Stopy jeho klasického hudebního vzdělání nesla i naprostá většina jeho filmových výletů, i přes svojí mimořádnou tvořivost v oblasti filmové hudby, stále udržoval s koncertní tvorbou velmi vřelé vztahy. Jeho prvním snímkem byl v roce 1957 Girl in his Pocket, největší průlom ale zaznamenal počátkem 60. let, kdy se doslova vyrojila celá tzv. francouzská nová vlna, které dominovali především Francoise Truffaut a Jean-Luc Goddard. Právě pro tyto dva autory napsal Delerue některé ze svých nejpamátnějších kompozic, které mu zajistily pevnou pozici mezi absolutní špičkou evropských skladatelů filmové hudby.

Delerue si nikdy příliš nevybíral mezi žánry a s precizností sobě vlastní skládal hudbu k dramatům, komediím, thrillerům a romanticky laděným snímkům. Těžko říci, která z jeho kompozic z tohoto období byla nejvýznamnější. Všechny mají své kouzlo díky kterému je jeho hudba velmi dobře identifikovatelná. Největší slávu a uznání mu ale přece jenom přinesly především jeho romatickoepické kompozice, zároveň se ale staly jeho jakýmsi prokletím a Delerue byl nucen skládat především romantickou hudbu na úkor zkoušení nových postupů a cest. Mezi jeho řídké dramatické kompozice patří například Day of the Jackal z roku 1973 pro který napsal velmi silnou a napínavou kompozici, kterou se o několik let později nepříliš úspěšně inspiroval Ennio Morricone při práci na TV seriálu La Piovra.

Nebylo proto divu, že si Delerueovy hudby velmi záhy všimli v zámoří a Delerue tak začínal pozvolna dostávat i zakázky ze zámoří, jednalo se však o snímky s nepříliš valnou kvalitou, mezi kterými se pouze občas objevovaly i nějaké zajímavější tituly. Zlom přišel v roce 1979 s hudbou ke snímku George Roy Hilla A Little Romance. Za hudbu k tomuto snímku získal Delerue svého prvního a kupodivu zároveň i posledního Oscara, a to i přes velmi silnou konkurenci Goldsmithova prvního filmového Star Treku. Oproti svým ostatním romantickým kompozicím se tentokrát Delerue soustředil spíše na práci s podstatně menším orchestrem, než bylo obvyklé. Vznikla tak kouzelná směs krásných romantických melodií s mírně historickým nádechem a klasickým vyzněním. 

V roce 1981 Delerue definitivně přesídlil do Ameriky a pracoval téměř bez přestávky. Přestože skládal převážně velmi kvalitní hudbu, většina jeho filmů velmi rychle zapadla, pouze občas se mezi jeho zakázkami objevovaly i filmové tituly, které se staly velmi rychle po svém uvedení klasickými, stejně jako hudební doprovod, který pro ně Delerue obstarával téměř jako na běžícím pásu. Mezi nejznámnější tituly z tohoto období patří především Silkwood, Little Sex, Exposed, Crimes of the Heart, a v neposlední řadě i Rich and Famous, který byl v roce 1981 posledním filmem legendárního George Cukora a zároveň i prvním soundtrackem, který Delerue kompletně dokončil na americké půdě. Jeho hudba pro tento snímek velmi ovlivnila celou řadu skladatelů, kteří se jí velmi inspirovaly při svých podobně stylově laděných kompozicích - mezi jinými to byl především Bill Conti s hlavním motivem z televizního seriálu North and South. Překrásná hudba s využitím klavíru a mimořádně obsáhlé smyčcové sekce patří mezi nejlepší Delerueovy díla - paradoxně nebyla dosud nikdy oficiálně vydána. 

Mezi jeho nejvýznamnější díla druhé poloviny 80. let patří především dva tituly pod kterými byl coby režisér podepsán Oliver Stone: Salvador a Platoon. Zatímco spolupráce obou vyjímečných umělců v případě Salvadoru byla téměř idylická, v případě Čety mezi nimi vznikly rozpory. Největší problém spočíval ve skutečnosti, že se Stone zamiloval do Barberova chorálního Agnus Dei a na jeho úkor nebyla větší část Delerueovy hudby  ve filmu vůbec použita. Delerue nakonec ustoupil a pro finální scénu snímku přepsal původně čistě chorální skladbu pro velký - převážně smyčcový - orchestr. 

Protože Delerue skládal téměř jako na běžícím pásu a šel z filmu do filmu, nebylo divu, že v některých případěch mu občas vypomáhali jeho mladší a začínající kolegové. V případě Reitmanových Twins si Delerue s Edelmanem ještě rozdělili pole působnosti a zatímco Edelman skládal komediální  a veselou hudbu (podobnou jako tomu bylo v předchozí spolupráci dua Reitman-Schwarzenegger Kindergartner Cop), tak Delerue měl na starost to co skutečně uměl - náležitě tlačit na emoce prostřednictvím svého typického klavíru a smyčcové sekce. Dalším jeho spolupracovníkem se stal tehdy debutující Joel McNeely, který na přání producentů dostal na starost složit dodatečně několik skladeb, jelikož Delerue byl již zaměstnán prací na dalším projektu. To bylo roku 1987 a film se jmenoval The Pick-Up Artist

Delerue si nikdy příliš nevybíral mezi prací pro  film a televizi a tak nebylo divu, že stejně zdatně jako skládal kolem desítky filmů ročně, neméně úspěšně pracoval současně i na řadě televizních projektů - jedním z jeho nejambicioznějších projektů se stal televizní seriál z produkce Stevena Spielberga The Amazing Stories, pro který Delerue v rozmezí let 1985-1987 zkomponoval hudbu pro tři epizody. Jeho hudba přesto velmi dlouho čekala na vydání, kterého se dočkala až v roce 1998 kdy firma Varese Sarabande vydala hudbu z epizod The Mission (Williams) a Dorothy and Ben (Delerue) - jeho práce však byla na CD zastoupena pouhými 13 minutami. 

Jeho mimořádně úspěšná práce na této televizní sérii přinesla své plody i v případě snímku Joe vs. the Volcano z roku 1990, ve kterém se poprvé setkali Tom Hanks a Meg Ryanová. Jednalo se opět o mimořádně vydařenou kompozici v typickém Delerueově stylu, která kromě přenádherných smutných melodií obsahuje i krásný lehounký sborový song Marooned without You (pod kterým je coby autor textu podepsán tímto snímkem na postu režiséra debutující John Patrick Shanley). Její jediným, ale zato pořádným nedostatkem je fakt, že se dosud nedočkala žádného oficiálního vydání a bootleg spojovaný s tímto titulem obsahuje přibližně polovinu hudby, navíc v nepříliš reprezentativní zvukové kvalitě. 

Jeho posledním projektem byl v roce 1992 snímek Bruce Beresforda s názvem Rich in Love. Delerue opět složil nádhernou romantickou hudbu s velmi výrazným klasickým nádechem a romantickým vyzněním. Nádherné romantické melodie byly ty poslední, které Delerue ve svém životě nejen složil, ale i zaslechl. Zemřel 20. března 1992 ještě v nahrávacím studiu nedlouho po dokončení kompletní nahrávky svého posledního soundtracku. 

Rich in Love jsou mimořádně zdařilou a krásnou tečkou za více než 40 letou kariérou jednoho z největších  a nejvšestranějších skladatelů, kteří kdy poctili obraz svojí hudbou. I po deseti letech, které uplynuly od jeho smrti, jeho tvorba stále nepřestává okouzlovat nové a nové fanoušky filmové hudby a stále inspiruje další a další skladatele, aby se pokusili zaplnit místo, které zde po Delerueovi zůstalo, nikdo z nich se však nedokáže svému pravzoru ani přiblížit. 

Delerue byl mimořádně talentovaný, vzdělaný a vřelý člověk, který svou hudbou okouzloval filmové diváky po celou svou kariéru, jenž se prostřednictvím své hudby stal nesmrtelným...

   

FILMOGRAFIE:

1992
Rich in Love *****
Man Trouble ***
Dien Bien Phu ****
Memento Mori

1991
Curly Sue ****
Cadence
Without Warning: The James Brady Story
La Reine Blanche ***
Mister Johnson
The Josephine Baker Story
American Friends
Black Robe ***
Tours Du Monde Tours Du Ciel *****

1990
Joe vs. The Volcano *****
A Show of Force

1989
Steel Magnolias *****
Georg Elser - Einer aus Deutschland ****
Her Alibi

1988
Twins ****
To Kill a Priest (Le Complot) ****
The French Revolution *****
The House on Carroll Street
Biloxi Blues ***
Der Atem
Beaches
Chouans! *****
Heartbreak Hotel
Memories of Me ****
Paris by Night
A Summer Story ****

1987
The Pick-up Artist
Queenie
A Man in Love ****
Escape from Sobibor
Her Secret Life
The Lonely Passion of Judith Hearne ****
Maid to Order

1986
Descent Into Hell
Salvador ***
Family Business
Crimes of the Heart ****
Platoon ***
Amazing Stories: Dorothy and Ben (episoda TV seriálu) ****
Sin of Innocence
Sword of Gideon
Touch and Go
Women of Valor

1985
Agnes of God ****
Amos ***
Arch of Triumph
Deadly Intentions
The Execution
Maxie
Stone Pillow
A Time to Live

1984
Les Morfalous ***
Le Bon Plaisir
Love Thy Neighbor
Aurora By Night
Silence of the Heart

1983
Exposed
The Black Stallion Returns ****
Confidentially Yours ***
One Deadly Summer ***
The African ****
Nobody's Women
Man, Woman and Child ****
Silkwood

1982
The Escape Artist ****
Josepha
A Little Sex ****
Partners
The Passerby

1981
The Woman Next Door
Documenteur
The Inquisitor
Rich and Famous *****
Richard's Things
True Confessions *****

1980
The Last Metro
Willie and Phil

1979
The Judge's Friend
An Almost Perfect Affair ****
Love on the Run
A Little Romance ****
Lundi

1978
Get Out Your Handkerchiefs 

1977
Julia ****
Julie - Pot de Colle
Tedre Poulet *****
Your Turn, My Turn

1976
Comme Un Boomerang
Femmes Fatales
Police Python 357

1975
The Main Thing Is to Love
The Incorrigible ****
Never Again Always

1974
The Slap
La Cloche Tibetaine (TV serial) ****

1973
Alien Thunder
The Day of the Dolphin ****
The.Day of the Jackal ***
John's Wife
Love Comes Quietly
Day for Night

1972
L'homme qui revient de loin (TV serial)
Chére Louise
Somewhere, Someone
Such a Gorgeous Kid Like Me

1971
Two English Girls ****
The Horsemen ***
Malpertuis: The Legend of Doom House
Mira
The Conformist **

1970
Women in Love
Alex in Wonderland
Give Her the Moon
Comptes ŕ rebours
Promise at Dawn ****

1969
Anne of the Thousand Days ****
The Brain ***
The Devil by the Tail
Heureux Qui Comme Ulysse
Hibernatus ***
A Walk with Love and Death ****

1968
Les Cracks
The High Commissioner
Interlude *****
Thibaud the Crusader ***
The Old Man and the Boy

1967
Nameless Star
Oscar
Our Mother's House ****
The 25th Hour ***

1966
A Man for All Seasons
King of Hearts

1965
Viva María! ****
Rapture
The Player Pianos 
Chinese Adventures in China
Male Companion

1964
Silken Skin
The Sucker ***
That Man from Rio
L'Insoumis
Lucky Jo
The Pumpkin Eater

1963
Le Mépris ****
Magnet of Doom
Greed in the Sun ***
Highway Pick-Up
French Dressing
How to Be a Spy Without Even Trying
L'Immortelle

1962
Love at Twenty
Cartouche *****
Rififi in Tokyo
Paris Pick-Up
Vive le Tour

1961
L'Affaire Nina B
Jules et Jim ****
The Long Absence

1960
The Joker
The Games of Love
The Season for Love
Playtime
Shoot the Pianist ***

1959
Love Is When You Make It
The Big Risk
Hiroshima, Mon Amour
A Mistress for the Summer

1958
L'Opera Mouffe
La Premiere Nuit

1957
Girl in His Pocket

G G G G G G G G G G G

zpět na hlavní stránku

zpět na stránku skladatelů


2001
Petr Kocanda last version 25.05.2003 12:34